Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaSvsgencGaleriLatest images       RADYOKayıt OlGiriş yap
Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
TakvimTakvim
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» MERHABA CANLAR
Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Icon_minitimeCuma Şub. 20, 2009 2:27 pm tarafından clkturanay

» Ben çaktım, O çaktı!
Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Icon_minitimePerş. Şub. 05, 2009 11:16 pm tarafından By_H@cKeRo

» Erzurumlu Uyanık bektaşi:)
Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Icon_minitimePerş. Şub. 05, 2009 11:14 pm tarafından By_H@cKeRo

» Anadolu Aleviligi
Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Icon_minitimePerş. Şub. 05, 2009 11:11 pm tarafından By_H@cKeRo

» aleviliğin yok sayılan değerleri
Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Icon_minitimePerş. Şub. 05, 2009 11:10 pm tarafından By_H@cKeRo

» Alevi Hukuku
Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Icon_minitimePerş. Şub. 05, 2009 11:09 pm tarafından By_H@cKeRo

» Aleviliğin Mezhep Anlayışındaki Yeri
Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Icon_minitimePerş. Şub. 05, 2009 11:08 pm tarafından By_H@cKeRo

» Alevilik Nasıl Doğdu ve Yayıldı?
Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Icon_minitimePerş. Şub. 05, 2009 11:07 pm tarafından By_H@cKeRo

» Aleviliğin oluşum Tarihi
Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Icon_minitimePerş. Şub. 05, 2009 11:06 pm tarafından By_H@cKeRo

» Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993
Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Icon_minitimePtsi Ara. 22, 2008 7:10 pm tarafından 044aylın

» senden oldu
Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Icon_minitimeCuma Eyl. 26, 2008 9:22 pm tarafından susarak__ozluyorum

» HASRET GÜLTEKİN
Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Icon_minitimeÇarş. Eyl. 03, 2008 5:23 pm tarafından susarak__ozluyorum

Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde Sivas Gençlik adresi saklayın ve paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde adresi saklayın ve paylaşın
Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 148 kişi Ptsi Tem. 31, 2017 2:22 am tarihinde online oldu.
Anahtar-kelime
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993

2 posters
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Oyuncular
Oyun Bölümü:

Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Empty
MesajKonu: Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993   Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Icon_minitimePaz Ağus. 17, 2008 11:29 pm

14. yılında 'Sivas Yangını'na isyan
Sivas katliamının 14. yılında hayatlarını kaybeden 33 aydını anmak için Sivas'ta biraraya gelen binlerce kişi önce bir basın açıklaması yaparak Madımak Oteline yürüdü. Sabah satlarinde Sivas Ethembey Parkı'nda toplanan kalabalık, basın açıklamasının ardından Madımak Oteli'ne doğru yürüyüşe geçti. Sık sık 'Sivas'ın hesabı sorulacak' 'Madımak müze olsun' sloganları atan topluluğun sayısı, 14 yıl önce katliamın yaşandığı otelin önüne gelindiğinde on bini buldu.
Madımak Oteli önüne karanfiller bırakılmasının ardından KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Nejat Saygmer bir konuşma yaptı. Madımak Oteli'nin müze haline getirilmesi gerektiğini belirten Saygıner "Devlet yetkilileri ve bu katliamda ihmali olanlar Sivaslılardan ve tüm Türkiye'den özür dilemelidir. Sivas'ın barış ve demokrasi şehri olması için hepimiz omuz omuza vererek mücadele etmeliyiz." dedi.
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul Sivas kadiamının tüm Türkiye için kara bir gün olduğunu ve bu katliama neden olan zihniyetle mutlaka hesaplaşılması gerektiğini belirtti.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kazım Genç Sivas'ta yaşanan olayların Sivas dışından getirilen hazır kıtalarla tezgahlandığını belirterek bu katliamın sorumlularıyla hesaplaşılmadıkça aydınlık Türkiye'nin tarihinde kara bir gün olarak varlığını sürdüreceğini ifade etti.
Avrupa Alevi Federasyonu Başkanı Turgut Öker; "Gerici bir ayaklanma nedeniyle 33 aydınımıza mezar olan Sivas katliamı siyasilerin ayıbıdır. Mecliste oy birliğiyle Madımak Oteli'nde diri diri yakılan aydınlarımıza mezar olan yerin müze olmasını reddetmektedirler. Burada oturup yemek yiyenler bu katliamın sorumlularıdır."
Madımak Oteli önünde anma etkinliğinin düzenlenmesinde KESK, DİSK, Avrupa Alevi Bektaşi Dernekleri Konf, ÖDP, EMEP, TMMOB ve diğer demokratik kitle örgütleri katıldı.
POLİS ÖNLEMLERİ TEPKİ TOPLADI
Sivas'ta polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Tokat'tan anma etkinliklerine katılmak amacıyla Sivas'a gelen vatandaşların güvenlik nedeniyle nüfus cüzdanlarını toplayan polis sabah erken saatlerde güvenlik önlemlerini yoğunlaştırdı. Kentin belirli noktalarını tutan polis ekipleri, 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya sahne olan Madımak Oteli'nin bulunduğu Afyon Sokağı araç trafiğine kapattı.
İSTANBUL
Kadıköy İskele Meydam'nda yapılan anma etkinliğinde Sivas katliamında ölen 33 kişinin resimleri taşındı. Anma töreni nedeniyle, Rıhtım Caddesi ve Altıyol Boğa Meydanı'ndan Rıhtım Caddesi'ne kadar tüm yollar trafiğe kapatıldı.
NESİMİ ÇİMEN ANILDI
Halk ozanı Nesimi Çimen, İstanbul Karacaahmet Mezarlığındaki kabri başında anıldı. Çimen için düzenlenen anma törenine katılanlar, Karacaahmet Sultan Cem ve Kültürevi'nde toplandı. Pir Sultan Abdal Derneği'nin yanı sıra Alevi Bektaşi Federasyonu, 78'liler Girişimi, Halk Evleri, Divriği Kültür Derneği'nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 10 sivil toplum kuruluşunun katıldığı etkinliğe Sivas, Erzincan ve Tokat gibi illerden kültür dernekleri de destek verdi.
ANKARA, MADIMAK'A AĞLADI
Ankara da Ezilenlerin Sosyalist Platformu, Haklar ve Özgürlükler Cephesi'nin de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum kurumlarının düzenlediği ortak bir eylemle Madımak faciasını lanetledi. Mamak'ta Tekmezar Parkı'nda toplanan eylemciler, Tuzluçayır Meydanına kadar yürüdü.
İZMİR
İzmir'de de 2 Temmuz Sivas şehitlerini anma etkinlikleri çerçevesinde demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen bir anma yürüyüşü yapıldı. Saat 16.00'da Cumhuriyet Alam'nda başlayan ve Gündoğdu Meydam'nda sona eren yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı.
Federal Almanya Parlamentosu Milletvekili Hüseyin Aydın: "Türkiye' deki yetkilileri, Federal Almanya Hükümeti'nden suçluların iadesini tekrar ısrarla ve eksiksiz hukuki gerekçelerle talep etmeye çağırıyorum."
DİSK Genel Sekreteri Musa Çam: "İnsanlarımızın, farklı bir inanışa, düşünceye sahip oldukları için hor görülmekten de öte, yok edilmeleri büyük bir insanlık suçudur."
Emek Partisi Genel Başkan Vekili Haydar Kaya: " Yeni 2 Temmuzlar'ın yaşanmaması için, Sivas Katliamının gerçek sorumluları ve azmettiriciler yargılanmalı, Partiler ve hükümetler dini suistimal etmekten ve ayrımcılıktan vazgeçmelidir"
Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu temsilcisi Çetin Şimşek: "Sivas'ı kana bulayanların, insanları diri diri yakanların karanlık yüzlerini unutmadık."
ÖDP Eskişehir İl Örgütü: "Katlettikleri onurlu, emekçi, hoşgörülü, aydınlık yüzlü tohumlar, fidanlar ve çınarlardı, insanlıktı."
Zonguldak ÖDP İl Başkanı Ali Topaloğlu: "Bu katliamı gerçekleştiren zihniyet kadar, katliama engel olmayanlar, linç girişimlerini onaylayan, savaş ve darbe çığırtkanlığı yapan, ırkçı-milliyetçi söylemler kullanan sözde "sol"cularda bu katliamdan sorumludurlar."
Sodev Genel Sekreteri Mehmet Tüm: "Bu utancın her seferinde yüzlerine vurulmasını istemeyenler, Madımak Otelinin derhal kamulaştırılarak müze yapılması için adım atmalıdırlar."
METİN KILIÇ - ÖZGÜR GÜRLEYEN - ZEHRŞA-HİNDOKUYUCU - ERKAN ÇINAR
BİRGÜN GAZETESİ - 03/07/2007
Aralarında 33 aydın ve sanatçının bulunduğu 37 kişinin ölmesine neden olan Sivas Katliamı'nın 14. yıldönümünde Türkiye'nin dört bir yanında protesto gösterileri düzenlendi. Sivas, İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılan etkinliklerde katliamı gerçekleştirenler lanetlenirken, milliyetçiliğe karşı birlik çağrıları yapıldı.
Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas Katliamı, 10 bini aşkın kişinin katılımıyla Madımak Oteli önünde yapılan eylemle lanetlendi. Sivas'a gelen çok sayıda grup, Ethem Bey Parkı'nda bir araya gelerek, '2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı, Unutmadık Unutturmayacağız' yazılı pankart açtı. Eğitim Sen Sivas Şubesi önünde bir araya gelen bir başka grup da aynı kortejle birleşerek Madımak Oteli'ne doğru yürüyüşe geçti. Sayısı 10 bini aşan kitle, 'Sivas kardeşlik şehri olacak' ve 'Katiller halka hesap verecek' yazılı dövizlerle katledilen 33 aydının fotoğraflarını taşıdı. Sivas Valiliği'nin bulunduğu alandaki ****** heykelinin önünde bir araya gelen kurum temsilcileri, burada mozoleye çelenk koyduktan sonra saygı duruşunda bulundu. KESK, EMEP, TKP, PSAKD, DTP temsilcilerinin yanı sıra Alevi örgütleri, yerel dernek ve sendika üyelerinin katıldığı yürüyüşün ardından Madımak Oteli'nin önüne gelen kitle, burada eylemlerine devam etti. Yürüyüş boyunca alkış ve zılgıtların eksik olmadığı eylemde, 'Yaşasın halkların kardeşliği', 'Katiller yaktı devlet baktı', 'Sivas faşizme mezar olacak' şeklinde sloganlar atıldı. Yapılan konuşmalarda benzer olası olaylara karşı birlik olunması çağrısı yapıldı. KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, 14 yıl önce yaşanan olayları unutmadıklarını ve asla unutmayacaklarını belirtirken, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kazım Genç ise, bu katliamı yapanların devlet koruması altında olduğunu vurguladı. Maraş, Malatya, Gazi ve Madımak'ta yaşananların Alevileri sisteme 'yedekleme' amacı taşıdığını belirten Genç, 'Bizler Madımak'ta yanan canlarımızı asla ve asla unutmayacağız. 'Terörle mücadele' adı altında halklarımız birbirine kırdırılmaya çalışılıyor. Bu tür oyunlara karşı bir arada bulunmamız lazım. Ülkemizi kaosa sürüklemelerine izin vermeyeceğiz' dedi.
Sivas Katliamı. İstanbul, Ankara ve İzmir'de de büyük mitinglerle protesto edildi.
Ankara'daki miting Toros sokakta yüzlerce kişinin bir araya gelip yürüyüşe geçmesiyle başladı. Sık sık Sivas Katliamı'nı kınayan sloganlarının atıldığı yürüyüşte, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı. Yapılan saygı duruşu ardından başlayan mitingde, katliamda yakınlarını yitirenler adına Şehriban Metin bir konuşma yaptı. Katliamı unutmadıklarını belirten Metin, Madımak katliamını siyasilerin kendilerine oyuncak yapmasına izin vermeyeceklerini vurguladı. İzmir'deki Gündoğdu Meydanı'nda ise gerçekleştirilen mitinge çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü ve sendika temsilcisi katıldı.
İstanbul'daki ilk tören ise katliamda yaşamını yitiren Asım Bezirci'nin mezarı başında yapıldı. Anmaya, KESK, TMMOB, DİSK, DTP, SDP, EMEP, ESP, Demokratik Alevi İnsiyatifi'nin (DAİ) de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Anmada konuşma yapan PSAKD üyesi Ali Rıza Dalkılıç, 'Devlet katillerin belli olmadığını söylüyor. Ama biz katillerin kimler olduğunu çok iyi biliyoruz' dedi. Akşam saatlerinde de Kadıköy Meydanı'nda büyük bir miting yapıldı. Tıbbiye Caddesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan, çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyesi kalabalık bir grup, ellerinde 'Temmuz 1993 Şehitleri' yazılı olayda ölen 35 kişinin resminin bulunduğu pankart ve dövizler ile yürüyerek Kadıköy İskele Meydanı'na geldi. Ortak bir basın açıklaması yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Erdal Yıldırım, 'Sivas'ta yakılanların, sadece demokrat, Alevi, ozan değil, aynı zamanda düzenin muhalifleri olduğunu' kaydetti. Yıldırım, Madımak Otelinde 37 kişiyi yakan zihniyetin bugün de katliamlarına devam ettiklerini söyleyerek 'Diyanet İşleri Başkanlığı lağvedilmeli, Madımak Oteli müze yapılmalıdır'' dedi. Madımak Oteli'nde hayatını kaybeden ozan Nesimi Çimen'in eşi Makbule Çimen de yaptığı konuşmada, 'Madımak Oteli kebap dükkanı yapılıyor. Madımak'ı müze yapmak çok mu zor. Burası Türkiye Cumhuriyeti, burası İran olmaz. Türkiye laiktir, laik kalacak' dedi. Sivas Katliamı Malatya, Dersim, Diyarbakır, Erzincan ve Antep'te de düzenlenen anma, basın açıklaması ve mitinglerle protesto edildi.
http://hbsivasgenclik.yetkinforum.com
044aylın

Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Empty
MesajKonu: Geri: Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993   Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Icon_minitimePtsi Ara. 22, 2008 7:10 pm

HESABIM OLMADI Kİ…

Hep gördüklerimi yazdım.
Hiç palavram olmadı ki kalemimle…
Söyleseydiler ki bana
Sana yazacağım.
—Vallahi inanmazdım…

Hesabım olmadı ki ellerimle…

Sana söylemedim
Söyleyemedim…
Ağlamaya özürlü,
Kendime bir türlü
Ağlamayı öğretemedim…